telefon Telefon : 022-773-39-79

mail E-mail: sekretariat@szkola-zakret.pl

Spotkanie w Bradze w Portugalii

Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie uczestniczy w projekcie „Let’s play outdoor games!” z programu Erasmus+ - partnerstwo strategiczne. Przedstawiciele placówki uczestniczyli już w międzynarodowych spotkaniach szkoleniowych, które odbyły się w Turcji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Finlandii.

W dniach 3–10  listopada 2018 roku w Bradze w Portugalii odbył się kolejny zjazd w ramach projektu. Szkołę z Zakrętu reprezentowali: pani dyrektor Elżbieta Olczyk- Szum, pani Anna Smoderek oraz sześcioro uczniów z kl. 6. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich.

W trakcie tygodniowego pobytu w Portugalii goście mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania społecznej szkoły EDIFACOOP. W jej skład wchodzą: żłobek (przyjmujący dzieci od 4 miesiąca życia), przedszkole (dla uczniów od 3 do 5 lat) i szkoła podstawowa (dla dzieci od 6 do 10 lat).

Uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich prezentowali gry i zabawy ze swoich państw. Mieli również okazję obejrzeć profesjonalny występ mistrza w skakaniu na skakance i sami mogli spróbować swych sił  w różnego typu ćwiczeniach. Chętnie bawili się tradycyjnymi i jednocześnie pomysłowymi zabawkami ze szkolnego Muzeum Starych Zabawek. Każdy uczeń mógł stworzyć własne zabawki w czasie kreatywnych warsztatów na świeżym powietrzu, wykorzystując naturalne materiały i korzystając imadła, piły, młotka, ręcznej wiertarki.

Cały tydzień był wypełniony ciekawymi zajęciami w szkole, m. in. warsztatami kulinarnymi propagującymi zdrową żywność, zajęciami naukowymi, malowaniem przy muzyce na świeżym powietrzu.

Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć najciekawsze miejsca w Bradze, która jest jednym z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. W Bradze znajduje się ponad 30 kościołów, co dało jej przydomek „portugalskiego Rzymu” i zapewniło jedno z czołowych miejsc na liście najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymki miejscowości. Główną atrakcją okolicy jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego prowadzą słynne barokowe schody składające się z ponad 500 stopni. Wokół znajdują się liczne fontanny ze scenami tematycznymi, a na szczycie mieści się neoklasyczny budynek w pięknym otoczeniu natury.

Pomimo deszczowej pogody portugalscy gospodarze zabrali swoich gości również do Porto. Jest to drugie co do wielkości miasto w Portugalii i dawna jej stolica. Znajduje się u ujścia rzeki Duero, którą od setek lat spływają z doliny Duero transporty wina Porto. Zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W architekturze Porto dominuje szary kamień, ściany budynków są obielone lub wyłożone ozdobnymi płytkami (azulejos).

Jedną z chlub miasta są lokalny klub piłkarski FC Porto oraz Stadion Smoka (Estádio do Dragão), na którym drużyna rozgrywa swoje mecze. Każdy chętnie oglądał eksponaty w interaktywnym muzeum, w którym można zobaczyć m.in. puchary, bramki z najważniejszych meczów, a także polskie akcenty (związane z Józefem Młynarczykiem).

W ciągu całego tygodnia pobytu za granicą uczniowie z Zakrętu mogli poznawać kulturę, obyczaje Portugalii oraz brać udział w życiu codziennym mieszkańców tego kraju. Gościny szóstoklasistom z Polski udzieliły dwie bardzo ciepłe i życzliwe rodziny, dzięki którym Polacy mogli przełamywać bariery językowe, szlifować umiejętność komunikacji w języku angielskim i poznawać podstawowe słownictwo portugalskie, np. obrigado (dziękuję), bom dia (dzień dobry).

Goście szkoły EDIFACOOP mogli skosztować  portugalskich dań zawierających pieczone kasztany, dorsza przyrządzanego na różne sposoby, owoce morza.

Spotkanie w Portugalii przyniesie z pewnością wymierne korzyści dla Szkoły Podstawowej w Zakręcie nie tylko dla nauczycieli (w postaci wielu inspirujących pomysłów na uczynienie nauki bardziej kreatywną i zabawną), lecz także dla uczniów (podnoszenie świadomości na temat zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia, nowe znajomości, doświadczenia językowe).

A co o wyjeździe sądzą sami uczniowie? Oto fragmenty ich wspomnień.

***********************************************

Po przylocie do Portugalii zostaliśmy bardzo miło przywitani przez rodziny, u których mieliśmy  mieszkać. Zostaliśmy zakwaterowani w portugalskich domach, w których gospodarze wraz z dziećmi zajmowali się nami, organizując nam liczne atrakcje w chwilach wolnych.

W czasie całego pobytu braliśmy czynny udział w życiu szkoły i mieliśmy  szansę uczestniczyć w lekcjach, warsztatach i grach zespołowych na świeżym powietrzu. Wszystkie  te aktywności miały na celu integrację z kolegami i koleżankami z innych państw. Zaznajomiliśmy się z portugalskim systemem nauczania, który okazał się bardzo zbliżony do polskiego. Szkolni gospodarze zorganizowali nam wyprawę do takich miejsc jak: Bom Jesus, Sameiro, Falperra czy Porto. Podczas zwiedzania wstąpiliśmy także na stadion klubu piłkarskiego Fc Porto.

Podczas tygodniowego pobytu nie było czasu na nudę, każda spędzona tam chwila była okazją do poznawania kultur, zwyczajów rówieśników jak i stwarzała możliwość kształcenia języka.  Z bólem serca musieliśmy opuścić ten piękny kraj, który na długo pozostanie w naszej pamięci.   

Patryk Pawlak kl.6

***************************************************

W Portugalii mieliśmy różne zajęcia sportowe, gotowaliśmy polskie potrawy.  Poznaliśmy szkołę EDIFACOOP i jej uczniów. Poza tym zwiedziliśmy też Bragę i Porto. Mogliśmy też poprawić swoją znajomość języka angielskiego. Cały wyjazd był bardzo fajny,  tylko szkoda, że był taki krótki. 

Jacek Skrzeczyński kl.6

**************************************************

Następnego dnia po przyjeździe do Portugalii rozpakowałyśmy się i zostałyśmy zabrane na krótki,  dziesięciokilometrowy spacer. Dowiedziałyśmy się, że rodzina, u której mieszkałyśmy, chodzi na takie spacery w każdą niedzielę.

W poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie gości i oprowadzenie po szkole.  We wtorek mieliśmy różne warsztaty. Inne dni też były super, ale najbardziej zapamiętałam wycieczkę do Bragi i Porto.

W Bradze zwiedzaliśmy piękny kościół położony bardzo wysoko, na samym szczycie były wspaniałe widoki.  W Porto poszliśmy na taras widokowy, gdzie mogliśmy obejrzeć wzburzone morze. Po zwiedzaniu nadszedł czas na pamiątki. W Porto zwiedzaliśmy też stadion FC PORTO.

Portugalskie jedzenie było pyszne, a cały wyjazd super. Dzięki niemu poznałam inny kraj. Chciałabym go powtórzyć.

Oliwia Szenajch kl. 6

*******************************************************************

Erasmus+ był dla mnie wielką szansą.  Gdy dowiedziałem się, że pojadę, byłem przeszczęśliwy, ponieważ jeszcze nigdy nie byłem w Portugalii. Przyjęła nas bardzo miła i fajna rodzina. Mieli oni duże poczucie humoru (co było bardzo fajne) i bardzo pozytywnie nas traktowali. Odwiedziliśmy światowe zbytki takie jak: Bom Jezus, stadion w Porto, czy drzwi Bragi. Można też było podszkolić swój język angielski oraz zawrzeć nowe znajomości na długie lata. Wyjazd oceniam jak najbardziej na plus i, jak dostaniecie kiedyś taką szansę,  to jej nie zmarnujcie.

 Szymon Galicki  kl. 6

*****************************************

Uczniowie  z Polski wraz ze swoimi parterami  z  Finlandii, Grecji, Portugalii, Turcji, Wielkiej Brytanii,  Włoch  spotkali się w Porto w szkole EDIFACOOP. 

Z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcjach. Mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych, poznawania portugalskiej  kultury i zwyczajów. Był też czas na zabawę, aktywne zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia warsztatowo-sportowe, zajęcia kulinarne ,,zdrowy posiłek”- każdy kraj przygotował sałatkę, danie gorące lub deser. Uczniowie wraz z portugalskimi rodzinami zwiedzali miasto Braga, poznając jego historię, zabytki. Największą atrakcją  był dzień spędzony w Porto, gdzie   zwiedzili stadion FC Porto.

Na zakończenie  wszystkim uczestnikom wręczono certyfikaty potwierdzające udział  w projekcie. Ostatniego dnia ciężko było wyjeżdżać. W ciągu tych kilku dni, spędzonych razem, zawiązały się przyjaźnie, które będą miały swoją kontynuację w kolejnych projektach.

Jeśli ktoś ma ochotę uczestniczyć w wymianach międzynarodowych, ćwiczyć umiejętności językowe, poznać ciekawych ludzi i pojechać do pięknych miejsc,  polecamy  Program ERASMUS+ .

 Magdalena Bartoszewicz kl.6

******************************************************

W poniedziałek po śniadaniu pojechaliśmy do szkoły, gdzie wszyscy powitali nas bardzo miło, a następnie zostaliśmy oprowadzeni przez nauczycieli po budynku. Szkoła była duża - mieścił się w niej żłobek, przedszkole,  klasy szkoły podstawowej. Szkoła miała też własne mini zoo i muzeum zabawek.

We wtorek, po skończonej kolacji, czekając na tamtejszy przysmak, słuchaliśmy człowieka orkiestry, który, za pomocą różnych części ciała, grał jednocześnie na różnych instrumentach.  Przysmakiem dla gości były kasztany - i to jadalne kasztany! U nas takie nie rosną.

W czwartek pojechaliśmy do Porto. Widzieliśmy tam stadion i ocean. Zrobił na nas dużo wrażenie. Jest ogromny!

W piątek spędziliśmy czas z uczniami szkoły w Bradze. Najpierw pokazywali nam skoki na skakance, a potem my musieliśmy je powtórzyć.

Na koniec tygodnia pojechaliśmy do parku rozrywki. Świetnie się tam bawiliśmy: szukaliśmy drogi w podziemnym labiryncie i strzelaliśmy do celu z różnych typów broni. Było super! Po zabawie, jak każdego dnia, pojechaliśmy  do portugalskich rodzin.

W sobotę wróciliśmy do Polski. Tak zakończyła się nasza przygoda w Portugalii. Bardzo się cieszę, że mogłam tam pojechać. Był to świetny czas i super fajni ludzie.

Maja Salamon

 

 • IMG_0342
 • IMG_0354
 • IMG_0472
 • IMG_0504
 • IMG_0509
 • IMG_0517
 • IMG_0518
 • IMG_0519
 • IMG_0563
 • JUOP1721
 • LTMI8243
 • NRBT8127
 • PCHH3517
 • PVEI8052
 • XTNZ9928
 • XWPT5627